גלו את נירנברג!


נירנברג (Nuremberg) היא עיר עתיקה וציורית הממוקמת בחבל בוואריה שבדרום גרמניה. מדובר בעיר בעלת מורשת היסטורית הניכרת במרחב העירוני הכולל מאות מבנים ואתרים מתקופת ימי הביניים ועד העת החדשה. העיר מוקפת בטבע עשיר ובנופים מרהיבים של הרים, יערות, נחלים ועמקים הנגישים מאד למי שחפץ לטייל בהם. 

האטרקציות הבולטות בעיר נירנברג הן הארמון הקיסר החולש על קו הרקיע והעיר העתיקה מימי הביניים, כנסיות מפוארות, מזרקות מרשימות ומגוון מוזיאונים ושוק הקריסמס  המפורסם המתקיים בתקופת חג המולד. נירנברג נושקת לערים נוספות השוות ביקור, המשתייכות גם הן לאזור פרנקוניה היפיפה.

גלו את נירנברג
העיר העתיקה נירנברג גרמניה

אתרים נבחרים:

הארמון הקיסרי

הארמון הקיסרי יושב על האזור הגבוה הסלעי של העיר והיה אחד הארמונות הקיסריים המבוצרים החשובים, בתקופת הקיסרות של ה"אימפריה הרומית הקדושה" שהחלה בסוף המאה ה-15.
סמלי השלטון של הקיסר נשמרו בנירנברג מ-1424. והיתה מקום מושב מועדף של השליטים הגרמאניים בתקופת המלוכה הנודדת ועד מלחמת 30 השנה במאה ה-17.
בשטח הארמון נמצאת באר עמוקה מאד ומרשימה, חצובה בסלע בעומק 47 מטר.
השיא של הביקור הוא העלייה למגדל העגול, שנבנה במאה ה-13, בגובה 385 מטר, לתצפית 360 מעלות על כל העיר נירנברג.
חלק גדול מממצאי החפירות של הארמון נמצא במוזיאון הלאומי לתרבות הגרמנית.

הארמון הקיסרי בנירנברג
הארמון הקיסרי העתיק - נירנברג

כנסיית סנט סיבאלד 

כנסיה מרשימה ויפה, שהיא הכנסיה הקהילתית העתיקה ביותר בנירנברג שנבנתה ב-1215, שנבנתה בסגנון בסיליקה רומנסקית שהוסבה מעת מאוחר יותר לסגנון גותי.
היא נהרסה במלה"ע ה-2 ושוחזרה שוב בשנות ה-50.
עצמות פטרון העיר נירנברג - סיבלדוס הקדוש בארון קבורה מצופה כסף בעומק הכנסייה.

בית אלברכט דירר

בית אלברכט דירר שוחזר לאחרונה ומראה בגישה רעננה את ביתו של אחד הציירים ואמני ההדפסים בהיסטוריה של האמנות - אלברכט דורר שחי בשנים 1471-1528.
זהו אחד מבתי האמנים היחידים באירופה מהמאה ה-16 ששרד. ניתן לראות בו אזור מגורים, מטבח וסדנת עבודה, יצירה ודפוס, עם מיכשור דפוס שניתן לשימוש.
הדפסים יקרי ערך של דירר מוצגים במקום. מידי פעם יערכו גם תערוכות חדשות מהאוספים המוחזקים במוזיאון של העיר נירנברג.
הסיור בבית דורר מלווה במדריך קולי במספר שפות וכן באופן פיסי ע"י אשתו של דורר - אגנס, המגולמת ע"י שחקנית.

בית האמן אלברכט דירר
בית אלברכט דירר - נירנברג

הגן הזיאולוגי

הגן הזיאולוגי של נירנברג הוא גן חיות מרשים ביותר, עם מגוון של קרוב ל-300 סוגי בעלי חיים, ביניהם אריות, פינגווינים, דובי קוטב, קופים, בונים, מגוון סוגי ציפורים, כולל גם פארק מים הבנוי בצורת לגונה טרופית המכילה דולפינים, כלבי ים, פרות ים ועוד.
בגן החיות עבור הילדים, קיים אזור להאכלה וליטוף של בעלי חיים הכולל גם מגרש משחקים ענק.
הוא ידוע כאחד מגני החיות היפים באירופה בזכות מגוון סוגי עצים וצמחים ואיים.
בגן החיות נוסע, לנוחות הקהל העתק מדוייק 2:1 של רכבת הקיטור הראשונה אי פעם בגרמניה.

בית המשפט של "משפטי נירנברג"

בהיכלי הצדק של נירנברג נשפטו פושעי מלחמה נאציים בכירים מה-20 לנובמבר 1945, באולם משפט מס' 600. משפטי נירנברג השפיעו על התפתחות ההחוקים הפליליים הבינ"ל.
ישנה תצוגה קבועה בביה"מ המתמקדת ברקע, בהתנהלות ובתוצאות של משפטי נירנברג.

מוזיאון הצעצועים

מוזיאון הצעצועים פרוס על פני שטח של 1400 מ"ר ו-3 קומות ניתן לראות כ-80,000 פריטים - צעצועים.
הקומה הראשונה מוקדשת לצעצועים בעבר, במאות שעברו. רובם עשויים עץ.
הקומה השנייה מוקדשת לאוסף ענק של צעצועי בדיל, שרובם תוצרת "ליהמן - צעצועי בדיל". מכוניות ומנועי קיטור הן עדות לטכנולוגיה הגבוהה ששולבה ע"י יצרן זה בייצור צעצועים.
הקומה העליונה מוקדשת לצעצועי ההווה: לגו, ברבי, פליימוביל ועוד. שם באזור משחקים ספציפי, תחת השגחה, הילדים יוכלו לשחק כאוות נפשם.
בקיץ נפתח אזור משחקים חיצוני ענק וכן תצוגת אורות וצללים בחדרי המרתף של המוזיאון.

המוזיאון הלאומי לתרבות הגרמנית

המוזיאון הלאומי לתרבות הגרמנית "Germanisches Nationalmuseum" - נוסד ב-1852, המוזיאון הגדול ביותר בגרמניה לתרבות גרמנית. מכיל אוסף עצום של 1.3 מליון פריטים, מהתקופה הפרהסטורית, וכל התקופות ההסטוריות, עד לימינו. רחבת הכניסה עוצבה מחדש ע"י האדריכל הישראלי דני קראוון ומכונה כיום "דרך זכויות האדם".

המוזיאון הלאומי לתרבות הגרמנית נירנברג
המוזיאון הלאומי לתרבות הגרמנית - נירנברג

אירועים וחוויות:

שוק חג המולד

שוק חג המולד של נירנברג (מה-1 עד ה-24 לנובמבר) - מהשווקים הוותיקים והפופולאריים ביותר בגרמניה ובאירופה בכלל. השוק ידוע בשם Christkindlesmarkt. ריחות היין המתובל והפונץ', השקדים הקלויים, נקניקיות נירנברג המיוחדות ומאפי הג'ינג'ר – אופפים את השוק, שדוכניו הססגוניים מציעים שלל קישוטים לחג המולד ומוצרים נוספים. קרוב לוודאי, שתצאו ממנו בידיים מלאות במזכרות, מאכלים וזכרונות מתוקים.

פסטיבל הבירה הפרנקוני

פסטיבל הבירה הפרנקוני, מה-31 למאי ועד ה-3 ליוני 2018 - נערך במקום עם אווירה מיוחדת, בחפיר של מצודת נירנברג. 40 מבשלות בירה מקומיות, מגישות למעלה מ-100 סוגי בירה.
הפסטיבל כולל תוכנית מוסיקלית, שנערכת ע"י אמנים מקומיים. במקום גם מבחר יצירות קולינריות ויש גם מבחר פעילויות לילדים - כך שהפסטיבל מתאים לכל המשפחה. ו...הכניסה בחינם.

ועוד...
שוק חג המולד בנירנברג
בירה נירנברג